Lolita

11. února 2009 v 8:25 | madame Lei
o
Tak konečně, asi po 150 letech, jsem se rozhodla něco sem dát. Není to proto,že bych snad byla líná, ale proto, že poslední dobou tak trochu nestíhám...kromětoho jsem vyrobila pár obrázků, které uvidíte, až...až budu mít chuť je scanovat! :)
To podstatné je, že se hodlám zabývat i jinými věcmi z Japonska, než jenom manga a anime.
1., čím se tu chci zabývat, je modní styl lolita. Takže račte vstoupit...

CO JE LOLITA?
Jedná se o módní styl, resp. pro spoustu dívek je i stylem života.

Šaty se inspirují módou viktoriánské a edwardiánské éry, taktéž rokokem. Spousta krajek a volánků, starodávné motivy, důraz na ženskost, roztomilost, krásu a eleganci.

Šaty vždy sahají ke kolenům a mají velmi širokou sukni, pod kterou se vždy nosí nadýchaná spodnička. To je hlavním znakem této módy. Svůj vzhled ladí do posledního detailu, od nádherných účesů se spoustou lokýnek a extravagantních doplňků do vlasů, až po speciálně vybrané lolitkovské botky na platformě se spoustou mašliček a ozdob. Lolity chtějí vypadat jako dokonalé porcelánové panenky... nebo jako ty nejkrásnější princezny z pohádek.

Je více pod-druhů této módy. Od velmi elegantní Classic Lolity, přes temnou Gothic Lolitu až pod neuvěřitelně roztomiloučkou Sweet Lolitu.
Viz odkaz styly.

Název "Lolita" si spoustu lidí spojuje se stejnojmenným románem, co napsal pan V. Nabokov, ovšem tento módní styl s ním nemá nic společného a nijak se na tento román neodkazuje. Pokud se Lolita móda odkazuje aspoň trošku na nějakou knížku, byla by to spíše "Alenka v říši divů" (^_-)

Původ tohoto názvu je nejistý. Spousta lidí tvrdí, že "Lolita" je jen křestní jméno (španělského původu). Stejně tak by tato móda mohla nést jakékoliv jiné roztomilé dívčí jméno.

Já osobně mám svou vlastní teorii: Pod jménem "Lolita" si kde kdo představí mladou dívku. A byla to právě malá děvčátka, co v 19. století nosila šatičky plné krajek a volánků, podobného střihu, jako dnešní lolitky.

Tento módní styl má svůj původ v Japonsku. (Ano, všechny věhlasné butiky s touto módou pocházejí z Japonska.) Spadá mezi "pouliční japonskou módu", kterou je známá např. čtvrť Harajuku, kde se stovky fanoušků této módy o víkendech schází. Pouliční japonská móda chce šokovat svým extrémním vzhledem... je to protest mladých Japonců proti upjaté společnosti Japonska.

Ovšem v dnešní době už Lolita dávno není jen protestem, zvláště pro zahraniční dívky má naprosto jiný význam. Je to možnost, stát se aspoň na chvíli krásnou princeznou... a pro některé se tato móda stává i
životním stylem.

Ale zpátky k historii. Lolita móda začala vznikat už v 80. letech, ovšem hodně populární se stala až tak kolem roku 1997, to hlavně díky skupině Malice Mizer, jejíž leader a kytarista Mana se do těchto šatů obléká. Nyní je už tato móda známá po celém světě a její popularita stále roste... japonské butiky začaly prodávat do zahraničí, časopisy s touto tématikou se začínají vydávat i v angličtině
.


JAK BÝT LOLITKOU?
Odpověď na tuhle otázku není snadná, a proto jsem vyrazila přímo do terénu, totiž na blogy a stránky českých lolitek. Tady jsou výsledky(ZDŮRAZŇUJI, ŽE ROZHODNĚ NEHODLÁM PODPOROVAT LIDI, KTEŘÍ SE JEDEN DEN VYDÁVAJÍ ZA EMO, DRUHÝ ZA PUNKERA A POTOM ZA LOLITKU!!!):

KROKY
 1. Hoďte za hlavu předsudky a mylné názory, které možná máte! Gothic Lolita móda není nezbytně spjata se stylem "Goth". A neodkazuje se ani na slavný román Lolita od Vladimíra Nabokova - lidé, kteří Lolita styl nosí si rozhodně nemyslí, že je jakkoliv sexuální. Gothic Lolitky jsou jako mladé dívky z viktoriánské doby a chtějí vypadat "roztomile", "krásně" nebo "elegantně" - vůbec ne "sexy".
 2. Kupte si časopis zvaný Gothic & Lolita Bible z Japonského knihkupectví, obchodu s komixy nebo přes internet (pozn. Pet: jdou objednat z Německa na www.neotokyo.de). Tento časopis je skvělým zdrojem pro každého, kdo se o tento módní styl zajímá. Pokud si nemůžete dovolit utratit 300-600,- Kč za jednu z G&L Biblí, navštivte webové stránky s Gothic Lolita módou, abyste zjistili, jak přesně vypadá. Je dobré mít hodně podkladů o tom, jak lolita šaty vypadají, než se začnete takto oblékat.
 3. Investujte do několika nezbytných věcí. A těmi jsou (samozřejmě jich může být víc): bílá a černá halenka, jedna nebo dvě lolita sukně a spodnička. Bombarďáky a podkolenky je dobré mít taktéž. A když už všechno máte, rozšiřte svůj lolita šatník o jiné barvy než jsou černá a bílá. Červená, růžová, světle a tmavě modrá, hnědá nebo vzorky květin jsou nejčastější.
  • Kupte si pár dobrých bot. Pokud jste průměrně vysocí nebo trochu menší, doporučujeme boty s vysokým podpatkem nebo platformy. Pokud jste vysocí, můžete tyto boty nosit taktéž, ale i nízké boty od Mary Jane jsou hezké.
  • Čelenky, obojky, paraplíčka, plyšáci, tašky, šperky, nehty a makeup mohou udělat váš vzhled mnohem krásnějším a zajímavějším. Krajky, volánky, mašle a jiné detaily jsou velmi důležité.
  • Účes je velmi důležitý. Vyzkoušejte, který účes vám nejvíc sluší - a když nic, vždy si můžete koupit paruku! Ofina, lokýnky, dlouhé vlasy nebo copy jsou nejčastější. Nepřirozená barva vlasů není nezbytná (spíše naopak ^_-)
 4. Podívejte se do obchodů jako jsou H&M, Target nebo dokonce TJ Maxx - v těchto známých obchodech můžete najít hezké halenky, sukně a podkolenky a nemusíte platit 6000 kč za značkové šaty z Japonska!
 5. Buťte zdvořilí, milí a všeobecně se chovejte hezky. Dávejte kotníky k sobě, když sedíte a vždy se usmívejte na ostatní. Dívejte se přímo před sebe, když jdete, zlepšuje to vaši figuru.
 6. Pokuste se vypadat přirozeně jak to jen jde. Bledá pleť je ideální ale pokud máte pleť tmavší, taky vypadáte hezky! Pokud máte tmavou pleť, hlavně na ní nenoste bílý prášek, vypadá to příšerně.
 7. Buďte sebejistí! Neurazte se kvůli každé pitomé poznámce a nebuďte z toho smutní. Nedovolte, aby si z vás lidi dělali srandu. Pokud má někdo drzé komentáře, odpovězte s úsměvem nebo toho člověka ignorujte. Rozčilování se není dobrá reakce. Pokud se cítíte nejistí vyjít v lolita šatech na ulici, začněte tak chodit nejdřív v místech, kde není pravděpodobné, že potkáte nějakého známého.
TIPY
 • Časopisy Gothic & Lolita Bible a Gosu Rori obsahují úžasné střihy na lolita šaty pro zkušené i méně zkušené švadlenky, takže pokud umíte šít, měli byste si nějaký koupit!
 • Aspoň malá znalost Japonštiny se hodí, abyste porozuměli různým částem časopisů, webových stránek nebo střihů.
 • Když už se oddáte Gothic Lolita módě, je dobré mít takový i životní styl. Vyzdobte si pokoj/dům starodávným nábytkem, pečte/vařte, choďte na čajové dýchánky a starejte se o všechno, co je hezké.
 • Kluci, kteří se oblékají do Gothic Lolita šatů by se měli snažit vypadat jako dívky; holit si nohy, mít (vkusný) makeup, rtěnku a řasenku - to vše jim přidá na dívčím vzhledu.
 • Podívejte se na film "Kamikaze Girls" - je to zábavná komedie od spisovatele a režiséra jménem Tetsuya Nakashima. Tento film je zároveň "dokumentární snímek" o tom, jak Gothic Lolita vypadá.
VAROVÁNÍ
 • Nepleťte si jinou japonskou pouliční módu se stylem Gothic Lolita. Punk, Decora, Goth a Ganguro NEJSOU Lolita! Budete vypadat jako blbci, když uděláte tuhle chybu!
 • Ujistěte se, že není vidět hodně vaší kůže a že sukně není moc krátká. (Tahle rada neplatí pokud se oblékáte do ero-loli stylu = sexy/erotická lolita)
 • Zvláště kluci, co se oblékají do Gothic Lolita šatů, to budou mít těžké - hodně lidí se jim posmívá
 • Nenoste špinavé staré tenisky ke krásným šatům - zničilo by to celý dojem.
 • Pamatujte - móda je o tom být kreativní a vyjímečný. Můžete (a měli byste) vždy udržovat svou jedinečnost, i když následujete jistý módní styl
zdroj: www.sayianka.sblog.cz

ČEHO SE VYVAROVAT?
POKUD SI ŠIJETE VLASTNÍ ŠATY
 • Nikdy nedělejte šaty z lesklé látky. Vypadají totiž levně, jako nějaká maska na karneval a vůbec ne hezky. I když někde uvidíte krásný (lesklý) drahý kvalitní satén, přesto ho na lolita šaty nepoužívejte.
 • Jsou dva druhy krajek - levné umělé a dražší bavlněné krajky. Ano, správná lolitka by měla používat drahé krajky - vypadají hezčeji a navíc "nekoušou" (pokud máte na límci od šatů levnou "kousavou" krajku, je to velice nepříjemné...). Ovšem ale mezi levnýma umělýma krajkama je lepší výběr (např. jen velmi těžko seženete bavlnětou tlustou černou krajku), proto podle mě levné krajky zase až tak nevadí...
 • Často se stává, že začínající lolitka si ušije své první šaty, které mají správný lolita tvar, našije na ně krajku a ono to pořád není ono. Mh, v čem je háček? Dvě řady nenabraných krajek na spodku sukně ji hezkou neudělají... používejte různé druhy krajek, kombinujte, nabírejte krajky, ze zbytku látky můžete udělat na spodku sukně volán, můžete zdobit mašličkama, stužkama, perličkama... pěkně si s tím vyhrajte! (Tohle platí hlavně u Sweet Lolita stylu.)
TIPY PRO LOLITKU
 • Doplňky do vlasů dají lolita šatům doopravdy hodně. Pamatujte na to, pokud chcete být dokonalé, nezapomeňte doma ozdobnou čelenku, mašli, miniklobouček nebo co všechno se ve vlasech nosí...
 • Mini-kloboučky a mini-korunky se nenosí nahoře uprostřed hlavy, ale mírně na stranu.
 • Make-up je kapitola sama o sobě. Většina dívek si myslí, že Lolita móda = temný výrazný makeup. Toto platí pouze pro Gothic Lolita styl, kde výrazné tmavé oči vypadají vážně dobře. Co se černé rtěnky týče, nehodí se ke všem Gothic Lolita šatům! Zpátky k líčení. U Punk Lolity je taktéž výrazný makeup dobrý, ale u Classic lolity bych volila jen velmi lehký makeup (a vůbec ne černé stíny -_-). Sweet Lolitky by podle mě neměly nosit makeup žádný (maximálně tak průhledný lesk na rty -_-). No představte si slaďoučkou holčičku v růžovoučkých šatičkách s mašličkama ve vlasech a obrovské výrazné černé oči s černými stíny... hrůza. PROSÍM NENOSTE K SWEET LOLITA ČERNÝ GOTICKÝ MAKEUP!!!
 • Pod sukní noste vždy širokou spodničku! Šaty pak vypadají mnohem mnohem líp! (Pozn. je několik druhů lolita šatů, které se nosí bez spodničky, ale to jsou spíše vyjímky potvrzující pravidlo)
 • Pod spodničkou noste "bombarďáky"! I když vám to přijde dosti extrémní, věřte mi, je to třeba... Pod širokou sukni jde krásně vidět (zvláště, pokud je krátká). Ale i když máte sukni po kolena a pečlivě si hlídáte, aby vám pod ni vidět nešlo, věřte mi, neuhlídáte to. Třeba když sedíte v křesle zvedáte se, jde pod sukni na moment krásně vidět. A takových "nestřežených momentů" by se dalo najít spouta. Pokud je někdo přece jen proti bombarďákům, může pod sukní místo nich nosit normální bílé kraťásky.
 • Nikdy nechoďte s holýma nohama! Správná lolitka by vždy měla mít podkolenky nebo bavlněné punčošky (v zimě). Jenže co v létě, když je takové děsné vedro? Noste aspoň ponožky (třeba s hezkou krajkou na lemu), NIKDY nechoťte naboso!
 • Boty jsou obrovskou součástí lolita oblečení a ne, prostě to fakt nejde, vzít si celé bílé šatičky a k nim černé lolita boty. Dbejte na to, aby ladily k šatům! A taky záleží na jejich stylu. Chápu, že ne každý si může dovolit pravé značkové lolita boty na 10cm podpatku, ale i "normální" botky mohou být roztomilé! Jediné pravidlo, kterým musí podléhat, je to, aby měly vepředu zakulacenou špičku (a aby byly roztomilé >_<) Hlavně si probůh neberte k lolita šatům tenisky XD
 • Ze všech nejdůležitější pravidlo: hlavně se v těch šatech správně pohybujte! To znamená - nestůjte pohodlně s nohama od sebe, hlavně teda NESEĎTE s nohama od sebe. Asi vám to přijde logické, ale děvče, co doposud chodilo jen v riflích a teď má na sobě lolita šaty, na to snadno zapomene. Věřte mi, mám na to až moc děsivé vzpomínky se svou kamarádkou a začínající lolitkou Pepčou.

Tak, to je naprostý základ. Určitě sem přidám ještě něco, to aby se jako neřeklo...a do komentářů pište, co si myslíte o lolita modě a...pápá!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Akeshka Akeshka | Web | 11. února 2009 v 17:43 | Reagovat

Ahojky...tady Akeshka ze školy...nej kámoška Melody?! uuž víš?!..fajn....mno máš krásný blog...Sb?! plosím....a k těm lolitám...já osobně sem velkým zastáncem Lolita stylu...teda u mě je to něco jako EMO-Goth-Lolitka...xD

2 Melody Melody | Web | 15. února 2009 v 11:41 | Reagovat

jáááááááááá miluju lolitky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§ ale... vždyť mě znášXD mašličky, korunky, podkolenky to je moje!!!! já sem spíš ta sweet lolitkaXD ale musim si pořídit ňáký lolita-šaty, teď s timhle návodem to pude lípXDXDXD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama